Tejpy - sekret działania plastrów zdrowia
Niejednokrotnie w naszych publikacjach wspominaliśmy o tym, że kinesiotaping określany jest jako tzw. plastrowanie dynamiczne.
Plastrowanie dynamiczne łączy w sobie dwie ważne funkcje - medycynę klasyczną oraz naturalne procesy leczenia organizmu. W gabinetach fizjoterapeutycznych, kinesiotaping cieszy się coraz większą popularnością.
Jednak prawdziwym jest stwierdzenie, że wciąż wiele osób nie wie, czym jest kinesiotaping. Z kolorowymi tejpami spotykamy się najczęściej w telewizji, gdzie zobaczyć je możemy u sportowców. Piłkarze, lekkoatleci czy tenisiści, wszystkich łączy nie tylko miłość do sportu, ale też wykorzystywanie kinesiotapingu jako metody wspomagającej leczenie. Tejpy są widocznym efektem stosowania plastrowania dynamicznego, czyli nowoczesnej a zarazem naturalnej metody fizjoterapeutycznej.
Przypomnimy, iż plastrowanie dynamiczne polega na aplikowaniu na ciało, w określony sposób, taśmy kinezjologicznej. Rozwiązanie to wykorzystywane jest nie tylko w medycynie sportowej, ale też w życiu codziennym zwykłych osób. Każdy z nas mierzy się z kontuzjami, podczas których tejpy mogą nam bardzo pomóc. Coraz częściej spotkać się można z nimi również u kobiet w ciąży, którym pomagają z bólem pleców czy rozstępami.
Kinesiotaping opiera się głównie na uregulowaniu napięcia mięśniowego w miejscu, w którym została zaaplikowana taśma. Dzięki czemu zwiększa się zakres ruchu mięśni, a także ich siły. Dzięki zastosowaniu plastrów, skóra jest napięta, co pozwala na zwiększenie przestrzeni między skórą właściwą, a powięzią. Efektem tego jest usprawnienie pracy układu limfatycznego, a także zwiększenie ilości i prędkości przepływającej limfy. A to nie wszystko! Możemy też usunąć zastoiny czy zmniejszyć stany zapalne.
Wiele osób trafia do nas z pytaniami, czy kinesiotaping może zastąpić leczenie schorzeń. Odpowiedź jest prosta - nie może. Kinesiotaping może wspomagać leczenie właściwe. Pomaga w uśmierzaniu bólu czy w kontuzjach. Nie zalecamy samodzielnego naklejania tejpów. Fizjoterapeuci posiadają wiedzę, która niezbędna jest do prawidłowego przyklejenia taśmy. Samodzielna aplikacja może okazać się nieskuteczna.
Zapraszamy do przeczytania naszych pozostałych publikacji, które związane są z tematyką kinesiotapingu.