Darmowa dostawa od 250,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Tejpy - czym są i jak je stosować?

2019-12-30
Tejpy - czym są i jak je stosować?

Bardzo często w telewizji możemy spotkać się z obrazem sportowców, którzy obklejeni są kolorowymi taśmami. Ten sam obrazek występuje coraz częściej na siłowni, czy nawet na zwykłym spacerze w parku. Kolorowe taśmy spotkać możemy na nogach, barkach czy plecach. Wspierają one nie tylko profesjonalnych sportowców, ale też amatorów i zwykłych ludzi. O czym mowa? Oczywiście o tejpach, czyli metodzie plastrowania dynamicznego. Jednak czym ona jest i czy faktycznie działa?

Kinesiotaping, czy wiesz czym jest?

Kinesiotaping jest metodą, która znana jest już od lat 80-tych. Jej odkrywcami są Jenny McConnel oraz Kenzo Kase, którzy opracowali autorską teorię na temat nowatorskiej metody pracy z pacjentem.

Jej założeniem jest precyzyjne oklejanie ciała chorego specjalnymi taśmami, nazywanymi tejpami.

Tejpy wspomagają pracę stawów i mięśni, co okazuje się być niezwykle skuteczną metodą w przyspieszaniu procesu rekonwalescencji. Z początku kinesiotaping wykorzystywano jedynie w rehabilitacji sportowej i ortopedycznej, jednakże już dawno udowodniono, że może mieć on zastosowanie również w innych dziedzinach medycyny.

Na czym opiera się metoda kinesiotapingu?

Cała ta innowacyjna metoda opiera się na jednoczesnym zaangażowaniu powierzchni skóry oraz receptorów układu nerwowego. Receptory, które rozmieszczone są na skórze, na skutek kontaktu z taśmą kinezjologiczną, wysyłają impuls do ośrodka nerwowego. Dzięki temu uzyskujemy stymulację odpowiednich procesów naprawczych. Efekty terapeutyczne uzyskujemy w zależności od tego, gdzie zlokalizowany jest problem oraz jaki ma charakter. Bardzo ważna jest aplikacja tejpa. Kierunek klejenia, siła naciągu taśmy, a nawet wycięty kształt, mają ogromne znaczenie przy doborze aplikacji w przypadku danego schorzenia!

Nasi klienci często pytają nas, czy kolor taśmy kinezjologicznej ma znaczenie?

Często pojawiają się argumenty, które przekonują, że np. czarna taśma jest trwalsza, a różowa ma lepsze właściwości. Nic bardziej mylnego! Kolor taśm nie wpływa na ich lepsze lub gorsze właściwości. Niektóre taśmy różnią się od siebie długością i szerokością, jednak efekt ich zastosowania pozostaje bez zmian.

Efekty i właściowści zastosowania kiensiotapingu

Kinesiotaping posiada bardzo wiele właściwości, które uzależnione są od rodzaju aplikacji, a także miejsca zabiegowego, ponieważ to właśnie one decydują o efektach, jakie otrzymamy dzięki zastosowaniu kinesiotapingu.

Warto pamiętać, że kinesiotaping nie jest terapią samą w sobie, jest elementem, który wspiera leczenie.

Kinesiotaping pomocny jest przede wszystkim w: ograniczaniu i zmniejszaniu bólu, zwiększaniu zakresu ruchu, zmniejszaniu nadmiernego napięcia mięśniowego, a także symulacji czucia powierzchniowego. Moglibyśmy wymieniać jeszcze więcej właściwości, jednak wskazaliśmy te najważniejsze.

Zapraszamy Państwa do zakupów w naszym sklepie internetowym 5elementum.

pixel